IV Промислова революція: як фактор глобальних змін в різних сферах життя

Четверта промислова революція насамперед  це –  розвиток і злиття автоматизованого виробництва, обміну даних і виробничих технологій в єдину саморегульовану систему, з як найменшим або взагалі відсутнім втручанням людини у виробничий процес.

Економісти в Давосі заявили, що людство стоїть на порозі глобальних економічних, політичних та навіть загальнолюдських змін з впровадженням в наше життя 4 індустрії .

Ще зі шкільного курсу історії ми знаємо різницю між суспільством XVIII, XIX і XX століть. Потужні зміни в соціумі відбулися завдяки трьом промисловим революціям. Спочатку людство приборкало силу пара, слідом опанувало електрику, а потім винайшло електроніку і цифрову техніку. Зараз, як кажуть економісти зі світовим ім’ям, ми стоїмо на порозі четвертої промислової революції. Експерти бачать глобальні зміни, пов’язані зі злиттям технологій між фізичними, цифровими і біологічними сферами. На Всесвітньому економічному форумі в Давосі відомий швейцарський економіст Клаус Мартін Шваб розповів про “Четверту промислову революцію” і про те, до чого вона може привести наше суспільство.

На межі технологій

На думку Клауса Шваба, корінні відмінності бізнес-моделей третьої та четвертої революцій полягають в переході від простої цифрової техніки до інновацій, що базуються на комбінаціях технологій. Саме це і буде характеризувати новий етап розвитку.

І хоча економіст не згадав таку компанію як Apple, та вона демонструє те що вже кілька років живе саме в четвертій технологічній ері. Адже вся її продукція – це поєднання добротної електроніки і унікального програмного забезпечення, які добре підігнані одне до одного і тільки в своєму комплексі задовольняють потреби споживачів.

Зараз багато компаній розробляють унікальні пристрої, які повинні будуть корінним чином змінити життя людей. На сам перед йдеться про інтерактивні окуляри Google Glass, про годинники, які можуть замінити телефони та смартфони, а також багато інших  «ноу-хау», розвиток яких якраз і стримує відсутність унікального програмного забезпечення.

Нові можливості для бізнесу

Звісно, що також і бізнесу доведеться змінюватися аби не відставати за змінами в суспільстві. Як кажуть футурологи, в майбутньому технологічні інновації приведуть до революційного прориву в області пропозиції та продуктивності праці. Вартість транспорту і комунікацій впаде, ефективність логістики та глобальних мереж підвищиться, а вартість торгівлі зменшиться.

Для прикладу візьмемо процес продажі через Інтернет. Зараз цей процес виглядає так: оператор колл-центру приймає замовлення, передає його на склад, звідки товар видадуть кур’єру, який в свою чергу зробить доставку. Зараз вже багато компаній тестують роботів, які могли б повністю автоматизувати процес від оформлення купівлі товару до моменту доставки споживачеві. Комп’ютерна програма може замінити продавця в Інтернет – магазині, яка сама зможе задати всі необхідні питання покупцеві, після чого передасть команду на склад, а спеціальний літаючий робот-дрон доставить замовлення за вказаною адресою. Або візьмемо транспорт. Скільки людей працюють водіями по всьому світу? Сотні мільйонів. Це і таксисти, і далекобійники, і водії міського транспорту. Можливо, вже через кілька років багато хто з них залишаться без роботи. Зараз компанія Google тестує свої безпілотні автомобілі. Якщо проект буде успішним, то штучний інтелект дуже швидко замінить людей.

Деякі експерти припускають те що, в майбутньому можливе існування цілих заводів, де всю збірку будуть проводити спеціальні роботи, використовуючи RFID-мітки, а відстежувати запаси сировини буде глобальний штучний інтелект.

Ще одним важливим моментом четвертої технологічної революції стане той факт, що будь-яке, навіть найскладніше виробництво, можна буде в найкоротші терміни перепрофілювати під індивідуального замовника та його потреби.

Роль людини

Зараз більшість футурологів дискутує про те, що в майбутньому багато професій перейдуть з під сфери впливу людей до роботехніки. Навіть те, що токар вищого розряду, в кінцевому підсумку, поступиться своїм робочим місцем машині, було зрозуміло ще кілька десятиліть тому.

У доповіді Оксфордського університету йдеться, що “в 2030 році, не кажучи вже про 2050 рік, ми поступимося майже 50% робочих місць штучному інтелекту”.

Але економісти кажуть також про те, що навіть керівникам доведеться шукати інші можливості заробляти на життя. Їх місце займе штучний інтелект, який зможе приймати більш вигідні і прагматичні рішення, які будуть йти на користь компаніям та їхнім акціонерам.

Більше шансів залишитися при своїй справі зостанеться у представників творчих професій і тих, хто буде працювати в сфері послуг.

Як зміниться соціум

Хто з нас в дитинстві, не мріяв жити вічно? Таке бажання, швидше за все, нездійсненне, але термін людського життя найближчим часом істотно виросте. Середня тривалість життя може збільшитися до 120 або навіть до 150 років. “Це ж чудово!” – скажете Ви. Так! З точки зору людини можливо, але тільки не з точки зору сучасної держави. Адже вже в 60-65 років люди виходять на пенсію. В такій ситуації виділяти кошти з бюджету, на пенсійне забезпечення, коли середній вік життя буде тривати 120 – 150 років, не зможе жодна, навіть найбагатша держава світу. Тому пенсійний вік буде поступово підвищуватися, разом з тим, як людство буде боротися зі старінням та збільшенню тривалості життя. Не виключено того, що нашим онукам доведеться працювати до 100 років.

Безумовно що все це, в майбутньому, відіб’ється на системі пенсійного забезпечення, соціального страхування, а також на ринку праці і на споживчих перевагах людей більш похилого віку. Як буде виглядати світ, в якому “молоддю” буде вважатися населення 60-70-річного віку, сказати дуже складно.

Також будуть змінюватися відносини людини і держави. Як каже Клаус Шваб, коли поступово будуть зближуватися фізичний, цифровий і біологічний світи, нові технології і платформи дозволять фізичним особам вступати в більш тісний контакт з урядами, висловлювати свою думку з різних питань, координувати зусилля і навіть обходити системи контролю влади .

Влада, зі свого боку, отримує нові можливості для посилення контролю над населенням.

Природно, соціум буде змінювати владу, а влада буде впливати на суспільство. Від того, як влада зможе змінюватися під дією нових технологій, і буде залежати її стійкість.

Залишається питання, якою буде робота в майбутньому?

Як кажуть фахівці, в майбутньому роботодавці все частіше будуть відмовлятися від прийому на роботу штатних співробітників, які неодмінно зажадають додаткових переваг у вигляді медичного страхування або соціального пакету. Роботодавцям буде дешевше найняти фрілансерів, а ніж витрачати час на пошук штатних співробітників. Багато співробітників також роблять вибір на користь фрілансу, який дає їм можливість самим вирішувати, за яким графіком працювати і над якими проектами.

Підуть в небуття також, звичні нам офіси і штаб-квартири. Все більшою популярністю користуються так звані коворкінг – тобто у єдиному робочому просторі, які можуть розташовуватися де завгодно, чи то буде старий заводський цех, або хоч кав’ярня, де за одним столом може провести нараду відділ. Експерти наводять приклад компанії Buffer, яка дозволила співробітникам працювати віддалено або з коворкінг, які буде оплачувати роботодавець.

Що до нашої держави, то Україні знову доведеться затягнути пояс.

На жаль, четверта промислова революція як кажуть на «перших парах» може сильно вдарити по країнам в яких ринкова економіка розвиваються.

На Давоському форумі голова ради директорів UBS і екс-президент Бундесбанку Аксель Вебер заявив – «Ми жили в перевернутому світі, де лідирували економіки країн, що розвиваються. Вони залучали багато капіталу: деякі використовували його більш ефективно, як Індія, інші – ні, як Бразилія. Тепер лідерами зростання знову стають розвинені країни на чолі з США, насамперед у них розгортається четверта промислова революція».

А якщо врахувати те, що до країн з ринковою економікою що розвиваються відноситься і Україна, то в найближчі роки нам доведеться непросто інтегруватися в світ який стоїть на порозі IV промислової революції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *