Українка Марина В’язовська вирішила одну з давніх задач комбінаторної геометрії

Українка Марина В’язовська розрубала гордіїв вузол, який не давав математикам спокійно спати протягом декількох століть. Як повідомляє видання Quanta Magazine, про це стало відомо в березні, після публікації наукових статей. Математик займалася дослідженням простору розмірностей 8 і 24 (останнє у співпраці з іншими математиками).
Вивчається ця проблема з 1611 року. Йоганн Кеплер, німецький математик, висловив припущення, що ідеальна укладання кулі в просторі — пірамідальне упорядкування. Саме так ми бачимо викладку апельсинів у магазинах. Здавалося б, нічого складного, але рішення з’явилося лише у 1998 році завдяки американцю Томасу Хейлсу, який довів гіпотезу Кеплера для трьох вимірів за допомогою математичних аргументів зі складними машинними обчисленнями.

У 2016 році В’язовська вирішила задачу про упаковку куль в восьмимерном просторі та у співавторстві, в 24-мірному. Раніше завдання упаковки куль була вирішена тільки для просторів з трьома і менше вимірами, а рішення тривимірного випадку (гіпотези Кеплера) було викладено на 300 сторінках тексту з використанням 50 000 рядків програмного коду. Разом з тим, рішення Вязовской восьмимерного випадку займає 23 сторінки і є «приголомшливо простим». На дослідження цієї задачі Вязовскую надихнув київський математик Андрій Бондаренко. Над вирішенням вона працювала два роки в Берліні. За рішення задачі упаковки куль Марині В’язовський в 2016 році присуджена престижна премія Салема.
Українка Марія В’язовська опублікувала наукову статтю, в якій була визначена відсутня функція для простору розмірності 8. Вже через тиждень з’явилася ще одна наукова робота у співавторстві з Пітером Сарнаком, Генрі Коном і трьома іншими математиками, в якій йшлося про решітці Ліча. До цього В’язовська працювала над цим завданням з двома українськими математиками — Андрієм Бондаренко і Данилом Радченко.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *