Квантові ЕОМ. Що це таке та з чим його їдять?

Квантові ЕОМ. Що це таке та з чим його їдять?

Квантовий комп’ютер — фізичний обчислювальний пристрій, функціонування якого ґрунтується на принципах квантової механіки, зокрема, принципі суперпозиції та явищі квантові заплутаності. Такий пристрій відрізняється від звичайного транзисторного комп’ютера зокрема тим, що класичний комп’ютер оперує даними, закодованими у двійкових розрядах (бітах), кожен з яких завжди перебуває в одному з двох станів (0 або 1), коли квантовий комп’ютер використовує квантові біти (кубів*), які можуть знаходитися у суперпозиції станів.

3 кубіти квантового регістра проти 3 бітів звичайного.

*Кубіт або квантовий біт (англ. quantum bit, qubit) — одиниця квантової інформації, квантовий аналог біта.

Реалізації квантового комп’ютера

Створені реально квантові комп’ютери досі оперували з дуже незначною кількістю кубітів.


13 лютого 2007 року D-Wave показала систему Orion, на якій запускалися три різні програми у музеї комп’ютерної історії (Маунтін-В’ю, Каліфорнія). Ця подія означала перший публічний показ ймовірно квантового комп’ютера і пов’язаних сервісів.

В листопаді 2017 року компанія IBM представила прототип квантового комп’ютера з 50 кубіт. В представленому прототипі час когерентності кубіт (час, протягом якого вони можуть залишатись в стані суперпозиції та виконувати корисні обчислення) вдалось збільшити до 90 мікросекунд. Основна частина цього прототипу (його «ядро») було показане компанією на виставці CES 2018.

Ось як виглядають 50 кубітів

9 січня 2018 року на виставці CES 2018 компанія Intel представила чіп квантового комп’ютера на 49 кубіт з назвою Tangle Lake. В процесорі використані надпровідні ланцюги, робоча температура яких дорівнює 20 мілікельвін

______________________________________________________________________________

Хочеш дізнатись більше про КК?

https://www.research.ibm.com/ibm-q/

______________________________________________________________________________

Мови програмування

Для програмування квантових комп’ютерів створені спеціалізовані мови програмування, які дозволяють запис квантового алгоритму з використанням конструкцій високого рівня. Завдання квантових мов не полягає у тому, щоб надати інструмент для програмістів, а в тому, щоб надати інструменти для дослідників, щоб зрозуміти краще, як працюють квантові обчислення і як формально доводити коректність квантових алгоритмів.

Можна виділити дві основні групи квантових мов програмування: імперативні квантові мови програмування і функційні квантові мови програмування. Найвідомішими представниками першої групи є QCL і LanQ.

QCL (Quantum computing language) – одна з перших реалізацій мови квантового програмування. Близька до мови Си і класичним типам даних. Дозволяє змішувати класичний і квантовий код в одному вихідному файлі.

Ведеться робота з розробки функційних мов програмування для квантових обчислень. Приклади включають QPL Селінджера, і Haskell-подібну мову QML, розроблену Алтенкірчом і Ґретажем. Квантові мови програмування високого рівня, засновані на лямбда-численні, були запропоновані ван Тондером, Селінджером і Валіроном Аріґі і Довеком.

Докладніше:
https://uk.wikipedia.org/wiki/

One thought on “Квантові ЕОМ. Що це таке та з чим його їдять?

  1. Гарний матеріал по квантових обчисленнях, комп’ютерах і мовах програмування. Але немає жодного слова про UX-UI-дизайн, хоча можливості для цього були навіть у Вашому тексті, де, наприклад, згадується дизайн квантового комп’ютера, який подібний на люстру. Ще одна порада – бажано було б частину тегів перекинути в категорії, що значно покращило б пошуковий потенціал. Підводячи підсумок, можна оцінити Ваш пост позитивно. Продовжуйте цю тему, розвивайте її!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *