Кар’єра в IT: посаду UX / UI дизайнер

UX / UI дизайнер – фахівець, який займається проектуванням призначених для користувача інтерфейсів.

За даними DOU , середньому українському дизайнеру 27 років, він має зарплату $ 1000 і 3 роки досвіду роботи в IT. Кожен п’ятий дизайнер працює віддалено.

Завдання та обов’язки

UX і UI – це 2 різних профілю дизайну, але частіше за все завдання по обох напрямках тісно пов’язані між собою, а тому їх виконує один універсальний фахівець.

Абревіатура UX розшифровується як User eXperience і має на увазі, який досвід / враження отримує користувач від роботи з продуктом. Завдання UX дизайнера – спроектувати такий інтерфейс, який дозволить досягати потрібної мети в використанні продукту максимально простим і зручним шляхом. Наприклад, UX дизайнер аналізує користувальницькі сценарії, продумує логіку переходу зі сторінки на сторінку, тестує A / B.


Термін «user experience design» з’явився 25 років тому. Його придумав Дон Норман, колишній віце-президент Apple

«Робота UX дизайнера багато в чому перетинається з роботою бізнес-аналітиків і маркетологів: вони аналізують статистику і проводять інтерв’ю з користувачами. UX дизайнер проводить багато часу в ресерч, створює портрети користувачів, створює клікабельні прототипи і тестує їх на людях, після чого вносить правки в прототипи і знову тестує. І тільки потім можна переходити до UI ».

UI – це User Interface, візуальний вигляд продукту. Завдання UI дизайнера – зробити інтерфейс цілісним, красивим і зрозумілим. UI дизайнер займається безпосередньо отрисовкой інтерфейсу на основі UX даних і відповідальний за те, які фізичні характеристики придбає продукт – наприклад, якого кольору будуть елементи інтерфейсу, чи зручно буде користувачеві потрапляти пальцем в кнопки, читабельним чи буде текст.

UX / UI дизайнер поєднує обидві ролі – проектує, як користувач буде взаємодіяти з інтерфейсом і які кроки йому потрібно зробити, щоб зробити щось (UX), а також визначає, як буде виглядати кожен з цих кроків (UI).

Припустимо, UX / UI дизайнеру доручили спроектувати форму реєстрації. Йому необхідно продумати, на якому саме етапі потрібно виводити цю форму, до якого кроку її можна відкласти, як мінімізувати ймовірність появи помилки, як краще повідомити про помилку, як зробити так, щоб користувач ні за яких діях не потрапляв би в глухий кут (UX) . Наступне завдання – намалювати цю форму з усіма необхідними полями, з хорошим колірним контрастом, легкими для читання шрифтами і правильно розставленими акцентами (UI).

«Якщо в процесі роботи з додатком (веб-сервісом) користувачеві нічого не заважає і не дратує – значить, UX / UI дизайнер правильно виконав свою роботу».

Ключові обов’язки UX / UI дизайнера:

 • збір інформації про проект і його аудиторії;
 • проектування призначених для користувача сценаріїв;
 • розробка стилю, надання вказівок щодо завершення шрифтів, кольорів і розмірів;
 • створення макетів і прототипів;
 • отрисовка інтерфейсу в графічних редакторах.

«В моє коло обов’язків входить все, що стосується зовнішнього вигляду наших продуктів, а також аналітика, що стосується того як саме користувачі використовують наш продукт. Що для них є важливим, а що – непотрібним або навіть дратівливим ».

Проектування користувальницьких сценаріїв ( image source )

Типовий робочий день включає в себе:

 • роботу над пріоритетними завданнями (проектування, отрисовка);
 • спілкування з замовником;
 • внесення правок.

Переваги і недоліки

Професія залучає дизайнерів можливістю робити світ кращим, а також своєю перспективністю і затребуваністю на ринку:

«Подобається думати, що ти здатний вирішити проблему великої аудиторії або хоча б зробити процес сприйняття контенту приємніше і цікавіше. Цікаво колупатися в людях і намагатися зрозуміти, що ж їм насправді потрібно, а потім придумувати, як це реалізувати ».

«Сфера дуже цікава тим, що правильні рішення дизайнера можуть значно спростити і покращити якість життя групи людей, для якої розробляється певний продукт або проект. Також можна багато чого довідатися про різні види бізнесу в світі, що може бути корисним для започаткування власної справи та більш глобального погляду на світ ».

«Особисто мене дратують тупі додатки, незручні розташування кнопок в ліфтах, непродумані інтер’єри автомобілів – мені подобається робити щось, що може це поліпшити. Цей світ настільки недосконалий (не природа – там все ідеально і сбалансірвано), що для тлумачного дизайнера завжди знайдеться робота ».

«Я вчилася на програміста-сисадміна, але завжди було цікаво робити щось в Фотошопі. Раніше не було такої кількості туторіали, відеоуроків і статей, як зараз, тому більшість функцій і можливостей я освоювала методом тику. Пізніше вирішила спробувати Ілюстратор, він був набагато складніше Фотошопа, але прекрасний для створення вектора. Мені подобається створювати щось нове, щось корисне і красиве, подобається покращувати і бачити досягнутий результат. Сфера дизайну дозволяє все це здійснювати. Цікаво і те, як змінюються тренди, з’являються нові програми і фичи, потрібно завжди за всім цим стежити і постійно розвиватися ».

«UX / UI дизайн мені подобається тому, що це дуже перспективний напрямок. Технології дуже швидко розвиваються, на зміну одним інтерфейсів приходять нові, і всі їх потрібно проектувати. Тут можна не тільки думати про те, чи виглядає інтерфейс красиво, але і про те, наскільки він зручний і наскільки він може вирішити проблему людини (чи то швидко знайти потрібну кафешку, то чи замовити квиток на концерт, чи то допомогти приготувати улюблене блюдо) . Інтерфейси є скрізь: від медичної техніки до автомобілів. Коли машини будуть літати, потрібно буде, щоб хтось продумав взаємодія їх інтерфейсу з людиною. І це будемо ми – UX / UI дизайнери ».

Ще один плюс – можливість працювати віддалено ( поза офісом працюють 20% всіх дизайнерів), великий вибір проектів на фрілансі.

Серед мінусів професії дизайнери називають спілкування з замовниками, які не знають, чого хочуть, а також недооціненість колегами з IT:

«У 80-90% випадків доводиться працювати без ТЗ з вимогами типу:« Зроби мегакрасіво і мегаконфігуріруемо ».

«Недоліком професії вважаю ставлення до дизайну і дизайнерам в Україні. Чомусь усі вважають, що якщо вони колись відкривали Фотошоп, то автоматично можуть бути дизайнерами і самостійно вирішувати, скільки часу піде на дизайн. Особливо цим грішать недосвідчені менеджери і програмісти (один менеджер з новачків стверджував, що зробив би завдання за 30 хвилин в пейнт, але у нього немає часу на художества) ».

«Недоліки – відсутність скільки-небудь серйозної школи і відсутність розуміння грамотних процесів і методологій на ринку. У аутсорс – неможливість відстежувати результат, нарощувати свої власні бест-практіз. У продукті – деяка монотонність для зрілих і повний хаос для стартапів ».

«Мінуси – як і в усьому ІТ – сидяча робота, страждають очі і іноді замовник, якому треба зробити білий #ffffff ще білішими :)»

Як стати і куди рухатися далі

Перший і головний навик по частині UI – освоїти графічний редактор. Найбільш затребуваний інструментарій – Adobe Photoshop, Sketch, Principle, Adobe Illustrator, After Effects. Для початку можна спробувати перемалювати скріншоти будь-якого мобільного додатка або сайту. Але не просто скопіювати (хоча і це потрібно вміти), а помітити якусь незручність і запропонувати рішення, як зробити краще.

Також важливо розуміти теорію кольору, типографіку, композицію, ергономіку сайту (принципи юзабіліті інтерфейсів), а також основи маркетингу, бізнес-аналіз, психологію. Для більш ефективного спілкування з розробниками будуть корисні навички верстки (HTML / CSS) і базові знання JavaScript і фреймворків.

Ізученіе UX можна почати зі знайомства з методологією, почитавши книги Нільсена Нормана, Алана Купера, Джефа Раскіна, Стіва Круга, Алістера Коберна. Більш прикладна література – «The User Experience Team of One: A Research and Design Survival Guide» Leah Buley.

«У сучасному світі можливостей для реалізації безліч. Я купував і продовжую купувати онлайн-курси на таких платформах, як Coursera, Udemy, Edx. Дивлюся онлайн-конференції від Adobe, Google, читаю технічну літературу, аналізую роботи на Dribbble , Behance , Awwwards ».

«UX / UI дизайнеру треба вивчити класику призначеного для користувача інтерфейсу:” Не змушуйте мене думати “Стіва Круга,” Дизайн звичних речей “Нормана, читати Люка Вроблевського. Необхідно постійно практикуватися, ставити себе на місце користувача. Знайти ментора, який буде вказувати на помилки, давати поради і сприяти зростанню ».

Почати кар’єру можна з фрілансу на різних англомовних платформах, також буде корисно випробувати свої навички на чемпіонатах, наприклад, Dev Challenge . Це допоможе напрацювати портфоліо.

UX і UI навички та компетенції ( image source )

З особистих якостей важливі:

 • посидючість;
 • завзято;
 • креативне мислення;
 • перфекціонізм;
 • бажання вчитися і розвиватися;
 • вміння чути критику.

«Людина, яка проектує інтерфейси, – це інженер, він повинен володіти сильним аналітичним мисленням, мати високорозвиненим Скіла емпатії і умінням проникати в суть речей. Звичайно, є ще практичні навички – це володіння різними технологіями та інструментами, але це, як правило, на другому місці, людина повинна бути інженером по натурі. А стати не складно, якщо над цим ретельно працювати, читати книги і статті по дизайну (композиція, кольорознавство, типографіка) і по психології (треба розуміти, як людина робить вибір і як працює його мозок), ходити на лекції і воркшопи та дуже багато практикуватися ».

Можливі кар’єрні шляху UX / UI дизайнера:

 • вдосконалюватися як дизайнер, підвищувати рейт (якщо фрілансер);
 • освоювати суміжні напрямки, розвиваючись як дизайнер продукту, VR дизайнер, VFX дизайнер, Game дизайнер;
 • дорости до позиції Арт-директора (Head of Design);
 • розвиватися як Product Manager , якщо хочеться переключитися з дизайну на управління продуктом в цілому;
 • стати Project Manager , якщо цікаво координувати людей;
 • зайнятися версткою , якщо більше цікавий технічний аспект;
 • освоїти програмування і стати UI-розробником;
 • спробувати себе в маркетингу або бізнес-аналізі .

«Технології дуже швидко розвиваються і весь час з’являється щось нове, для всього потрібен свій специфічний дизайн, є свої вимоги і особливості. А ми, дизайнери, будемо допомагати всього цього ставати краще, красивіше і зручніше 🙂 »

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *